Verimli Ders Çalışma Yöntemleri & Nasıl Verimli Çalışılır? – Outliers Notebook TR
300 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA!
300 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA!

Verimli Çalışma Yöntemleri

tarafından tarihinde yayınlandı.

Herkesin tamamlaması, bitirmesi gereken işlerinin olduğu günümüzde belki de en çok vakitsizlikten ve odaklanamamaktan yakınıyoruz. Yaptığımız işi her ne olursa olsun en verimli şekilde yapmak ve en kısa sürede tamamlamak hepimizin en büyük ihtiyaçlarından biri. Peki çalışmanızı nasıl daha verimli hale getirebilirsiniz?

1-Organize ve planlı bir şekilde çalışın

İster ders çalışıyor olun, ister ofisteki işleri tamamlamaya çalışıyor olun, başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey; organize olmak. Verimli ders çalışmanın veya işlerinizi verimli bir biçimde tamamlamanın ilk adımı şudur; İşlerinizi önceliklendirerek başlayın. Verimli çalışmanın anahtarı işlerinize en öncelikli olandan başlayarak ilerlemektir. Kendinize bir liste oluşturun ve yaptıklarınızın yanına tik atarak devam edin. Bu planlamayı günlük, haftalık veya aylık olarak yapabilirsiniz. Eğer hala bir ajandanız yoksa, Outliers Notebook defterlerin haftalık ve aylık planlama sayfaları size bu konuda yardımcı olabilir.

Outliers Notebook Haftalık Planlayıcı

2- Konsantre olun ve dikkatinizi dağıtan öğeleri ortadan kaldırın

Kalabalık bir ofiste çalışmak, televizyon karşısında çalışmak ve cep telefonunuz tarafından sürekli bildirimler ile bölündüğünüz durumlarda çalışmak pek de verimli çalışmak olarak nitelendirilemez. Bir işe başlayacağınız zaman sizin dikkatinizi dağıtacak öğeleri bir kenara bırakın ve öyle başlayın. Eğer kalabalık bir ofisteyseniz kulaklığınızı takıp sakin bir müzik açabilirsiniz. Evdeyseniz bunu yapmak daha kolay olacaktır, televizyonu kapatıp cep telefonunuzu farklı bir odada bırakmak size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Verimli ders çalışma tekniklerinin en başında da her zaman dikkat dağıtan öğeleri ortadan kaldırmak gelir.

3- Çalışmayı alışkanlık haline getirin

Bunun en kolay yöntemi kendinize sadece çalışırken giydiğiniz rahat bir kıyafet, bir masa; kısacası bir alan yaratmaktır. Örneğin; o kıyafeti giydiğinizde her zaman çalışın, böylece bilinçaltınız çalışmak üzere olduğunuz mesajını anlayacak ve size bu konuda yardımcı olacaktır. Freelance veya evden çalışan insanlar için verimli ve odaklanarak çalışmak bazen tahmin edilenden daha zor olabilir; evdeki bir köşeyi, küçük bir masayı  yalnızca  çalışırken kullanın. Günün belli saatlerinde ders çalışmak veya işleriniz hep aynı saatler içinde tamamlamak da hem görev bilincinizi kazanmanıza, hem de daha verimli ve motive çalışmanıza yardımcı olacaktır.

4-Aynı anda birden fazla iş yapmaya çalışmayın

Multi-tasking yani aynı anda birden fazla işi yapabilmek çok güzel bir özellik gibi görünebilir, ancak dikkat gerektiren işlerde sizin en büyük düşmanınızdır Enerjinizi tek bir alana kanalize etmek ve tamamladıkça diğerine geçmek çok daha akıllıca olabilir. Odaklanamadığınızı veya aynı şeyi yapmaktan sıkıldığınızı hissettiğinizde kısa bir mola verin, daha sonra devam edin.

5- Kısa ama gerçekçi teslim tarihleri belirleyin

Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir, okulda verilen bir ödev veya iş yerindeki bir projenin bitiş tarihine aylar varken ona bir kez bile dokunmayıp teslim tarihine bir hafta kala harikalar yaratmışsınızdır. Aslında bu tesadüf değil, çünkü beyniniz o işin bitmesine çok az zaman kaldığına ve yapması gerektiğine ikna olduğu için o işi mümkün olan en kısa sürede ve en verimli çalışma biçimiyle tamamlamaya programlanır. Böylece aylar süreceğini sandığınız bir projeyi yalnızca birkaç gün içinde hazırlayabilirsiniz. Kendi teslim tarihlerini kendisi belirleyen biriyseniz, kendinize kısa ama gerçekçi deadline’lar vererek bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Çalışırken motive olmak için ipuçları;

  • Kendinize rahat ve mutlu olduğunuz bir alan yaratın, bu alanı sevdiğiniz objelerle süsleyebilirsiniz. Bu sayede orada vakit geçirmek hoşunuza gidecek ve oraya gitmek, çalışmak isteyeceksiniz.
  • Özellikle ofis araç gereçlerini özelleştirmek, kendi hesap makinenizi, kendi kartlığınızı ve kendi defterinizi edinmek sizi ofisteyken daha rahat hissettirecek ve çalışmak konusunda motive olacaksınız.
  • Çalışmaya başlamadan önce yalnıza işleri değil molalarınızı da planlayın. Böylece mola saatiniz genele kadar daha verimli çalışacaksınız. Mola zamanınız geldiğinde molanızı verin ve molada işle ilgili hiçbir şey düşünmeyin.
  • Daha verimli çalışmak için uygulayabileceğiniz bir başka yöntem ise listenizin ne kadar dolu ve yapacağınız işlerin toplamının ne kadar çok olduğunu düşünmemektir. Sadece elinizdeki işe odaklanın ve her seferinde sadece bir tane göreviniz varmış gibi davranarak ilerleyin, işlerin ne kadar kolay hallolduğuna siz de şaşıracaksınız!

 

← Eski Yazılar Yeni Yazılar →Yorum Bırakın

Yorumlar yayınlanmadan önce uygunluk açısından kontrol edilmektedir