Çalışırken Planlama Yapmak Neden Önemlidir? – Outliers Notebook TR
300 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA!
300 TL VE ÜZERİ KARGO BEDAVA!

Çalışırken Planlama Yapmak Neden Önemlidir?

tarafından tarihinde yayınlandı.

Tam zamanlı ya da yarı zamanlı bir iş kimi zaman korkutucu olabilir. Zamanınızı etkili şekilde kullanmak ve çalışırken kullanacağınız zamanın planlamasını yapabiliyor olmak, çalışma sürelerinizi hesaplamak her zaman sizi rahatlatacaktır. Her gün iş planınızı gözden geçirmek ve plan oluşturmak, aylık planlamalarınızda yer alan işlerinizin teslim tarihlerini de atmamanıza yardımcı olacaktır. Çalışma sürelerinizi hesaplamak aynı zamanda stres seviyenizi önemli ölçüde azaltacaktır. İyi bir planlama yapmak ise, bir sonraki iş planlamanızı yaparken de ilham verici olacaktır unutmayın.

Peki zamanı etkili bir şekilde kullanarak, çalışırken planlama yapmak için neler gerekli? İşte birkaç ipucu.

önceden planlama

 Önceden planlayın

Charles Gibbons’un da dediği gibi “Zaman tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biri, önceden düşünmek ve plan yapmaktır. Beş dakikalık düşünme, genelde bir saatlik iş tasarrufu sağlar.” Düşünün ve önceden planlamış olun. İyi bir plan, tam ve yarı zamanlı çalışırken başarınızın parçası olacaktır. İş planınızı hazırlarken mutlaka, işinizin başlangıç ve bitiş tarihlerini kendinize not olarak ekleyin ki, planlı ilerleme kaydedin. Çalışırken planlama yapmak, zamanın değerini anlamak, hayatınızın her alanında stresinizi azaltarak, başarıyı garanti eder. İş planınızı oluşturmak, odaklanmanızı artırır. Tüm görevlerinizi planladığınızı bildiğinizde, her şeyi hatırlamanız gerekmeyecek. Çalışma planınıza güvenmeye başlayacaksınız. Böylelikle zihniniz enerjiyle dolarken, odağınız mevcut görevlerinize, işinize üretkenlik katmaya devam ederek sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Bilgilendirin

İşvereninizi ve yöneticinizi mutlaka yaptığınız iş planlamasına yönelik bilgilendirin. İşvereniniz, yöneticinizle şeffaf olmanız; iş yoğunluklarında, kritik zamanlarda o zamanı doğru olarak yöneteceğinizden emin olmalarını sağlar. Planlı olduğunuzu görmeleri size karşı güveni arttıracaktır.   

Bölgenizi belirleyin

Herkesin çalışanın, çalışma prensibi farklıdır. Kritik iş yoğunluklarında ofisinizde, planlamanızı doğru konumlandırabilmek için, en verimli olduğunuz yeri belirlemeniz yararınıza olacaktır. Masanızı uygun hale getirin dikkatinizi dağıtacak her şeyi kaldırın, kullanmayın veya daha sessiz bir yer boş, sakin bir yer tercih edin. Planlamanızı kontrol altında tutun. Zamanınızı iyi kullanın ve kazanın! Zayıf zaman yönetimi iş ve özel hayatınız arasında stres ve dengesizliğe neden olacaktır. Dikkatli olun!  

mola vermek

 Boş zamanlarınızı değerlendirin.

Zamanınızı değerlendirmenizin ilk adımı, onu nasıl harcadığınızı bilmeniz ile alakalıdır. 1 ay boyunca veya hafta boyunca bir günlük tuttuğunuzu varsayın. Bu günlük sizin ay içerisinde zamanınızı nasıl harcadığınızı, neye ne kadar vakit ayırdığınızı görmenize yardımcı olacaktır. Böylelikle boş zamanlarınızdan ne kadarlık bir bölümünü iş planınıza dahil edeceğinizi hesaplamış olursunuz. Çalışma planı oluştururken boş zamanlarınızı resmetmeniz önemlidir. Görmeye çalışın.

Yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

İş planınızı oluştururken uyku saatlerinizi de hesap edin. Çok uzun süre çalışmak performansınızı düşürebilir.

Doğru beslenin

İş planınız mutlaka dayanıklılık gerektirecektir. Vücudunuza iyi bakarsanız, siz çalışırken o da sizinle ilgilenmeye devam edecektir. Kalorisi yüksek ürünlerden özellikle kaçınmanızı öneririz.

Teknolojiden faydalanın

İş planınızı mutlaka not edin bunu yaparken ise teknolojiden yardım alın. Not defterinize not alın sonra bu notları bulut tabana aktarın. Planınızı oluşturun ve planlama defterinizin her yerde sizinle dolaşmasına izin verin.

Görevlerinize iş planınıza göre, öncelik vermek size her durumda netlik kazandırır. Ve önemlisi odaklamanız arttıkça doğru orantılı olarak verimliliğiniz de artacaktır. Artık hazırsınız. İş planınızı tamamlayarak kendinizi ödüllendirme vaktidir. Ruh haliniz iyileştikçe bir sonraki görev içinde hazırsınız! Yeterli zamana her zaman sahipsiniz unutmayın. Yeter ki planlı olun!

 

← Eski Yazılar Yeni Yazılar →Yorum Bırakın

Yorumlar yayınlanmadan önce uygunluk açısından kontrol edilmektedir